🍝 Elevate your plate with protein-rich, guilt-free pasta perfection!
Pink Harvest Farms Red Lentil Fusilli Pasta is a 200g pack of gluten-free, vegan pasta made primarily from red lentils, delivering 23.1g of protein per serving. Free from rice and maida, it features natural binders like isabgol and xanthan gum, offering a nutritious, clean-label alternative for health-conscious, professional millennials seeking high-protein, plant-based meals.
Weight | 200 Grams |
Ingredient Type | Vegetarian |
Brand | Pink Harvest Farms |
Form | Fusilli |
Package Information | Cup |
Manufacturer | PPL Pink Harvest Ltd (Turbhe) |
Net Quantity | 200.0 Grams |
Product Dimensions | 17.7 x 12.8 x 5.3 cm; 200 g |
Ingredients | Red Lentil, Less than 2% of: Isabgol, Xanthan Gum |
Serving Size | 1 |
Energy (kcal) | 333.00 Kilocalories |
Protein | 23.1 g |
Carbohydrate | 58.0 g |
- Sugars | 1.89 g |
Country of Origin | India |
M**I
Yummy and so perfect for an alternative to high gluten wheat or refined flour pasta!
Can’t digest maida so opted for this lentil pasta. Have to say I love it. Have been having the same for almost 6-8 months now. It’s easy to digest, cooks well and absorbs well with any flavors of spices and sauces I make the dish with. Prefer this red lentil pasta to the chickpea one because of the texture. One of the best brands that fulfills my need since other brands mix some during wheat or rice flour along with lentils but this is absolute lentil only. Love it!
A**R
Great Alternative
Guys let me tell you, I love me a good good pasta but I’m tryna be on a diet so I ordered this so I can enjoy my pasta without feeling too guilty while also hitting my protein goals. Now it doesn't hit like real pasta but it’s the best alternative. No weird taste like other plant based protein pastas.
R**A
Good product
Good food option for my 4 year oldsNot as soft as wheat pastas
G**I
Great quality
Has a little chewy texture but I don't mind it
A**G
Amazing
Amazing taste
P**R
Extremly costly
ना ही खरीदो तो बढ़िया है , ऐसा नही है चीज़ खराब है लेकिन कई कारण है ना खरीदने के1 बहुत ही ज्यादा महंगा है, 270 रुपए म सिर्फ 200gm, एक दाल से बने प्रोडक्ट इतना महंगा कभी नही हो सकता, इससे बढ़िया 100 रुपए किलो का बेसन लेकर चीला बनाकर खा लो।2 taste भी इतना बढ़िया नही है और पकने म समय भी काफी लगता है।।
P**H
Good
Good
G**H
Authentic taste
Good quality
Trustpilot
1 day ago
2 weeks ago